על רוקפלר ופתרון סכסוכים

מסופר על איש עסקים בארה"ב, יזם שנקלע לחובות אשר יצא להירגע בפארק הסמוך למשרדו. בעודו יושב על הספסל, תוספ את ראשו בידיו, כמעט מיואשר ומנסה למצוא דרך מוצא קרב אליו איש מבוגר עם כובע מוזר ושאל אותו: "בני, משהו מטריד אותך?" היזם שיתף אותו בסחרור  הכספי אליו נקלע.

האיש המבוגר הקשיב ברב קשב והשיב כי הוא חושב שיש בידו לסייע לבחור הצעיר. הוא שאל לשמו, הוציא פנקס שיקים מכיס מעילו, רשם לפקודתו המחאה ואמר לו: "הכסף הזה יעזור לך. בוא ניפגש בעוד שנה בדיוק כאן בפארק. אני מקווה שתוכל להשיב במועד זה את הסכום."

לאחר מכן המשיך האיש המבוגר לדרכו. האיש הצעיר הביט בהמחאה והיה בהלם: ההמחאה היתה על סך של 500,000$ חתומה בידי ג'ון רוקפלר, האיש העשיר בעולם באותה תקופה. הוא אמר לעצמו כי סכום זה יפתור לו את כל הבעיות הפיננסיות מיידית, אך הוא החליט לשים אותה בכספת ולשמור אותה למקרה חירום, אם ייכשל חרף כל מאמציו. רק המחשבה שהוא יוכל להסתייע במקורות אלה נתנה לו ביטחון רב להתמקד במציאות פתרונות יעילים. עם האנרגיות הטובות והחדשות הללו הוא הצליח לסגור כמה עסקאות רווחיות. אחר מספר חודשים הוא יצא מן התסבוכת באופן מלא.

שנה לאחר מכן, הוא שם את ההמחאה בכיס מעילו ויצא לפארק לפגוש את האיש המבוגר – וזה אכן הופיע. הבחור הצעיר הוציא את ההמחאה ועמד למסור אותה לידיו, אלא שאז הופיעה לפתע אחות  ותפסה בידו של האיש המבוגר: "הנה אתה, לא אמרתי לך שלא להטריד לאנשים שאתה לא מכיר?!". והמשיכה, פונה לצעיר: "אני מקווה שהוא לא הטריד אותך אדוני. הוא תמיד רץ מביתו ואומר לאנשים שהוא ג'ון רוקפלר." הצעיר עמד המום. לאורך כל השנה בנה את עסקו בביטחון בתחושה שיש בידיו חצי מיליון $ בכספת לכל מקרה. פתאום, הבין שזה לא הכסף אשר הוציא אותו מבעיותיו, זה היה הביטחון החדש שרכש שנתן לו את המוטיבציה והאפשרות להתרכז להשיג את כל מה שיש לו עכשיו.

החיים העסקיים חסרי וודאות. עושים עסקאות, שוגים, לעיתים מצליחים באופן בלתי צפוי אך מעל לכל קיים החיכוך האנושי. המגע הזה מוכיח את עצמו במקרים רבים כמרשם לסכסוכים קשים. אין ספק כי התנהלות בבית המשפט מורכבת ולא פעם גם מתישה ורבת הפתעות. לרב האנשים גם אין חצי מיליון $ בכספת לפתור "כל בעיה". הדרך הנכונה היא לתכנן מראש מצב של סכסוך על דרך קביעת מנגנון בוררות בינלאומית, או מקומית עם ערכאת ערעור וכמובן גם משא ומתן ו/או גישור קודם לכן. כאשר חברים זה הרבה יותר קל מאשר מצויים בויכוח מתלהם. דוגמאות להסכמים וסעיפים למינוי בורר ומגשר ניתן למצוא באתר משרדנו www.setty-law.com. אנו לרשותכם. ושיהיה שבוע טוב.

כתיבת תגובה